Omietka, ktorá dýcha
Hlina je ekologický, zdraviu neškodný a ľahko dostupný materiál. Hlina používaná v stavebníctve je zemina, ktorá sa nachádza pod hornou – humusovou vrstvou pôdy a neobsahuje organické látky. Omietka z hliny výborne pohlcuje vlhkosť a následne ju rovnomerne odovzdáva, čím vzniká v interiéri optimálna vlhkosť a nehrozí vznik plesní. Schopnosť pohlcovať vlhkosť sa najlepšie zúročí v miestnostiach s vyššou vlhkosťou, napríklad v kuchyni, kúpeľni. Už tenká vrstva omietky zlepšuje tepelnú pohodu v miestnosti, čo prispieva k úspore nákladov na kúrenie. Ďalším pozitívom je, že eliminuje negatívne pôsobenie elektrosmogu na človeka, ktoré sa prejavuje bolesťami hlavy či nespavosťou, tiež výborne pohlcuje pachy. Vďaka tomu sú vhodné pre alergikov a astmatikov. Hlinená omietka sa menej špiní a jej údržba či prípadné opravy sú jednoduché. Stačí navlhčiť vodou a uhladiť.
Omietka do koča aj do voza
Hlinené omietky sa dajú použiť aj v exteriéri, dôležité je vytvoriť dostatočný presah strechy a vhodne vyriešiť sokel, aby boli chránené pred priamym dažďom. Severnú stenu treba ošetriť vápennou omietkou, prípadne obkladom. V starých domácich receptúrach sa na zvýšenie odolnosti hliny voči vode odporúčalo použiť kravský trus alebo tvaroh.
Hlinené omietky sú ideálne v kombinácii s ostatnými prírodnými materiálmi na ideálnu klímu a komfort v domoch. A navyše, ak v nej neboli prímesi vápna alebo cementu, je opätovne použiteľná, stačí ju len zmiešať s vodou.