Letokruh

Moja cesta ku staviteľstvu

Ku staviteľstvu som sa prvý krát dostal cez tesára, ktorý mal korene v Terchovej a zavolal ma „náhodne“ na stavbu nového krovu. Pohyb po streche a trámoch bol pre mňa od začiatku čarovný a podobný ako behanie po stromoch, kde som sa cítil ako doma. Akurát tu som mohol tvoriť z trámov a krokiev, namiesto vetiev a konárov, korunu domu. A niekedy aj podobnú stromu.

Pripadal som si slobodný ako vtáča, ktoré býva na strome a spoznáva každý kúsok stromu, každý list. Po nejakom čase, keď pocit zosilnel a postavil som prvý prístrešok, bol som k môjmu prekvapeniu obohatený o ďalšie pocity z tvorivej činnosti, ktorej som začal vášnivejšie prepadať. Bezpečie, zručnosť, sebavedomie, radosť, užitočnosť, kreativita a fantázia spojená s vášňou ma postupne priviedli k väčším projektom.

Skúsenosti zo sveta

Zúčastnil som sa na mnohých zaujímavých projektoch vo svete, aj u nás. Pracoval som aj ako stolársky tesár skoro dva a pol roka v Austrálii, kde som z toho pár mesiacov pracoval pre Viva Living Homes firmu ktorá stavia iba domy zo slamy. V Thajsku som sa naučil narábať s mačetou a bambusom na farme , kde som zistil že ku stavbe ich obydlia im bambus úplne stačí na všetko , žiadne klince nepoužívajú. V Indii má miestny stolári prekvapili skôr drevorezbou, lebo prácu jedného nášho stolára tam robia štyria samozrejme s ručným náradím, ale sú vcelku rýchly. V prírodnom staviteľstve sa snažím uprednostňovať BIO-logické postupy zozbierané z celého sveta. Mám certifikáty ako tesár, stolár a kurz na hlinené omietky. Som členom OzArtur a pôsobím v ich centre ako lektor slameného stavania. Podporujem viaceré projekty, ktorých cieľom je podpora samoudržatelného spôsobu života.

Môj tím

realizácie doma i v zahraničí

Ako tesár som sa učil v Austrálií, Thajsku, ale aj v Indii. Spoznajte moju prácu.

<img src="/wp-content/uploads/2019/08/letokruh-logo-stranka-cierne.png"></img>