Letokruh

Tam kde je radostná tvorba, tam je naplnený život.

Výber priestoru, napríklad aj domu v ktorom chce človek žiť, vždy odzrkadľuje jeho vzťah k samému sebe. Preto si dooobre vyberajte. Je to len a len na Vás. Rovnako ako aj voľba isť či neísť si za svojimi snami. Ja v tom mám jasno =).

Prajem Vám aj v mene tímu, aby ste aspoň spoznali vplyvy vecí a materiálov, ktoré Vás obklopujú, lebo majú významný dopad na človeka. Môžu mu pomáhať rozvíjať jeho tvorivé schopnosti, alebo naopak blokovať harmonickú kreativitu a životnú energiu na ceste ku napĺňaniu si vlastného príbehu života.

V tomto som bol vždy zásadový a asi aj preto sa mi podarilo sa obklopiť skvelou partiou spolutvorcov, spoločne s ktorými sa ľahko napĺňajú ľuďom sny o bývaní.

Preto vždy choďte za svojimi snami…

Moja cesta ku staviteľstvu

Ku staviteľstvu som sa prvý krát dostal cez tesára, ktorý mal korene v Terchovej a zavolal ma „náhodne“ na stavbu nového krovu. Pohyb po streche a trámoch bol pre mňa od začiatku čarovný a podobný ako behanie po stromoch, kde som sa cítil ako doma. Akurát tu som mohol tvoriť z trámov a krokiev, namiesto vetiev a konárov, korunu domu. A niekedy aj podobnú stromu.

Pripadal som si slobodný ako vtáča, ktoré býva na strome a spoznáva každý kúsok stromu, každý list. Po nejakom čase, keď pocit zosilnel a postavil som prvý prístrešok, bol som k môjmu prekvapeniu obohatený o ďalšie pocity z tvorivej činnosti, ktorej som začal vášnivejšie prepadať. Bezpečie, zručnosť, sebavedomie, radosť, užitočnosť, kreativita a fantázia spojená s vášňou ma postupne priviedli k väčším projektom.

Potrebujete projekt pre váš prírodný domček?

Za roky v praxi ma oslovilo mnoho ľudí, ktorí chceli prírodný domček. Mnohí mali projekt a až potom hľadali stavebníka a to je CHYBA. V 80% prípadov, sme robili nový projekt a starý šiel do koša, keďže by sa výstavba podľa neho výraznejšie predražila, ako cena za nový projekt.

Ideálny projekt sa robí v spolupráci so stavbárom – dobrým stavbárom a nie len teoretickým architektom. Podľa mňa, kto nemá prax v rukách, nemôže byť dobrý teoretik – učiteľ.

Preto vieme spraviť kompletný a praktický projekt pre stavebné povolenie RD. Už roky spolupracujeme s Veronikou Kotradyovou, PhD., ktorá je interiérová a nábytková dizajnérka, pedagóg, výskumník a projektový manažér na Fakulte architektúry STU Bratislava.

Skúsenosti zo sveta

Zúčastnil som sa na mnohých zaujímavých projektoch vo svete, aj u nás. Pracoval som aj ako stolársky tesár skoro dva a pol roka v Austrálii, kde som z toho pár mesiacov pracoval pre Viva Living Homes firmu ktorá stavia iba domy zo slamy. V Thajsku som sa naučil narábať s mačetou a bambusom na farme , kde som zistil že ku stavbe ich obydlia im bambus úplne stačí na všetko , žiadne klince nepoužívajú. V Indii má miestny stolári prekvapili skôr drevorezbou, lebo prácu jedného nášho stolára tam robia štyria samozrejme s ručným náradím, ale sú vcelku rýchly. V prírodnom staviteľstve sa snažím uprednostňovať BIO-logické postupy zozbierané z celého sveta. Mám certifikáty ako tesár, stolár a kurz na hlinené omietky. Som členom OzArtur a pôsobím v ich centre ako lektor slameného stavania. Podporujem viaceré projekty, ktorých cieľom je podpora samoudržatelného spôsobu života.

Môj tím

realizácie doma i v zahraničí

Ako tesár som sa učil v Austrálií, Thajsku, ale aj v Indii. Spoznajte moju prácu.

<img src="/wp-content/uploads/2019/08/letokruh-logo-stranka-cierne.png"></img>