Letokruh

Slama ako konštrukčný materiál

Slama ako prírodný, cenovo dostupný materiál, sa začala viac používať v stavebníctve pred cca 100 rokmi, čo je v dobe odkedy sa datuje aj prvý postavený slamený dom, ktorý je v super kondícii. Práve pri cene by som mal povedať, že slama je síce dosť lacná, ale aj časovo oveľa viac náročnejšia – pracnosť, náročnosť uskladnenia takého objemu pred navlhnutím. Oproti cene domu je to jedna z tých menších položiek. Ideálne pre svojpomocné stavanie.

hutnenie slamy

Stavanie pomocou slamy

So slamou sa dá postaviť kľudne aj pasívny dom pri väčšej hrúbke obvodových stien, ale to je hlavne aj o detailoch vetrotesnosti atď. , pri takom v úvodzovkách !!odfláknuti!!, sa ale ľudkovia môžete v pohode dostať na nízkoenergetickú hladinu. Na začiatku tiež poviem, že zlisovanú slamu v stene myši nevyhľadávajú – má priveľkú zlisovanu hustotu a je chránená hrubymi hineneymi alebo vapennymi omietkami, pripadne inymi druhmi izolacii obsahujucich hlavne soli , chraniace pre hlodavcami a hmyzom. To si skôr vyhlodajú dieru v polystyréne.

Ďalšia vec je, či slama horí – práve zlisovaná nie, je to akoby ste chceli zapáliť telefónny zoznam, hlavný je prístup vzduchu, ktorý je aj práve vďaka hlineným omietkam úplne eliminovaný. Slamené baly prišli práve ruka v ruke s priemyselnou revolúciou a balíkovacími strojmi. Menšie rozmery sú viac „šikovné“ a teda aj vhodné pre stavbu svojpomocne. Rozmery sú v priemere 35x50x80 cm plus mínus pár percent, preto sa dá konštrukcia na výplňové metódy slameného stavania vcelku ľahko prispôsobiť. Váhu majú okolo 15 kg, ale závisí od hustoty balíka pre daný typ stavania. Pre menšie balíky sa používa ideálne slama s dlhšími steblami, aby sa mohli ľahšie previazať v balíku.

Konštrukčné postupy

Rozlišujú sa základné tri metódy a to práve už spomenutá výplňová metóda, potom obalová a nakoniec slamonosná. Pri osobnom jednaní viem povedať viac, ktorá sa na ktorý typ realizácie viac hodí. To, že je absolútne recyklovateľná, nemusím spomínať. Že viaže na seba uhlík a tým pádom tak ešte „vylepšujeme“ momentálne ovzdušie, tiež nie. Na manipuláciu a stavanie existujú viaceré techniky a nástroje, ktoré sa osvedčili a uľahčujú prácu s balmi (napr. elektrické náradia). Viac o detailoch stavania zo slamy sa môžte dozvedieť aj zo špeciálnej literatúry.

Detail slamy

podporujem udržateľnosť

Podporujem viaceré projekty, ktorých cieľom je podpora samoudržatelného spôsobu života.

<img src="/wp-content/uploads/2019/08/letokruh-logo-stranka-cierne.png"></img>