Letokruh

Základné rady o konštrukčnom dreve

Ako mnohých svojpomocne stavajúcich ľudí by som vám chcel napísať pár základných rád, hlavne pri stavbe domu (skeletu) z dreva, ktorým sa môžete vyhnúť, ako aj neskorším komplikáciám pri ďalšom použití. Zjednodušíte tým prácu všetkým remeselníkom na stavbe ako aj znížite riziko prípadného pokrútenia, zavlhnutia, napadnutia plesňami atď.

Stromy sú náš najbližší rastlinný príbuzný, bez ktorého výroby kyslíka by život na zemi nebol možný v takejto forme. Nepôjdem do úplnej hĺbky, toho by bolo na knihu, ale keď dodržíte týchto pár základných rád, uľahčíte si tým prácu, čas a prostriedky hneď na začiatku realizácie stavby.

letokruhy

Kúpa konštrukčného dreva

Ideálne drevo je smrek, jedľa, smrekovec – lunárne (mesačné) drevo z vyšších nadmorských výšok, vyššia hustota letokruhov, zo zmiešaného lesa, rúbané v období vegetačného pokoja (október – február) v správnom mesačnom cykle a v správnom znamení zvieratníka, ponechané do jari korunou dole z kopca, ak je to možné.

Takéto mesačné drevo zatiaľ nekúpite u nás nikde, preto treba osloviť lesníkov, poprípade tesárov, aby takéto drevo zabezpečili a zaručili správny zimný výrub. Pokiaľ je mesačné drevo rúbané zdravé a bude dobre uskladnené, netreba už dodatočne impregnovať fungicídmi, pesticídmi – chemickými nátermi zdraviu škodlivými (Krovsan, Bochemit atď.).

Tieto nátery nie sú môjmu srdcu vôbec blízke, preto keď nie je zabezpečené mesačné drevo, sú aj plne funkčné alternatívy ako borová soľ. Keď už nieje inej možnosti kvôli času, treba aspoň minimalizovať riziká pri kúpe tým, že si dáte hlavné časti narezať bez jadra, dobre vyšpandlovať (aspoň 25 mm medzery, šírka zväzku max. 1 m), dobre opáskovať (aspoň každé dva metre), čo najviac „znehybniť“ balík proti pohybu dreva – krúteniu až do začatia výstavby.

Skladovanie reziva

Uskladnenie ideálne minimálne 30 cm nad zemou. Dôležité je zamedziť akýkoľvek dlhodobejší kontakt so zemou a zabezpečíme dostatočné odvetrávanie. Obyčajne sa využívajú palety, ideálne sú betónové kocky alebo kameň a na nich hranol zo suchého dreva. Takéto mostíky by mali byť pri doskách 1 až 1,5 m vzdialené od seba. Jednotlivé poschodia oddeľujeme od seba špandlami – prekladmi, ktoré zabezpečujú oddelenie a odvetrávanie, vzdialené od seba by mali byť max. 1 m.

Špandle kladieme vždy nad seba, aby nedošlo k ohybu dreva pod váhou ďalších poschodí. To je jedna tiež z hlavných zásad uskladnenia dreva – tvarová stálosť. Mostíky, hranoly, ich vrchná časť, kam sa bude rezivo ukladať, musia byť v jednej rovine, v zákryte v metrových dĺžkach a v šírke cez 1 m. Vytvoríme tak tzv. klietku. Na zakrývanie je ideálny vlnitý alebo trapézový plech, vyspádovaný, aby dažďová voda mala kam stekať a zabezpečíme ho proti odfúknutiu. V žiadnom prípade rezivo NEZAKRÝVAME FÓLIOU.

Ak nemáte inú možnosť, potom treba dať na vrchnú radu palety, hranoly a nato dosku, aby sa plachta nedotýkala reziva. Určite nenechávať previs plachty, prístup vetra MUSÍ byť zabezpečený aspoň z troch strán.

dosky
drevený krov

Ošetrenie dreva

Pri mesačné dreve impregnácia nie je potrebná. Pri bežnom stolárskom rezive si človek nie je istý, takže impregnácia je na mieste. Kedysi sa používali na aromatizáciu dreva nátery ako konopný olej, maceráty z rôznych bylín – šalvia, medovka, mydlica, pamajorán atď. Ďalšie základné rozdelenie stavebného dreva je na tvrdé a mäkké drevo, tj. listnaté a ihličnaté.

Listnaté druhy – pre staviteľstvo užitočné tvrdé drevinyDub, buk, jaseň, javor, orech, ovocné dreviny ako hruška, čerešňa, slivka atď. Ideálne na interiér a nábytok.

Ihličnaté druhy – pre staviteľstvo užitočné mäkké drevinySmrek, jedľa, borovica, smrekovec opadavý. Vhodné ako konštrukčné prvky až na borovicu, ktorá je dosť hrčavá nie je ideálna na nosné prvky.

Učím sa po celom svete

Ako tesár som sa učil v Austrálií, Thajsku, ale aj v Indii. Mám vlastnú kmeňovú pílu a rezivo na mnohé projekty si pripravujem sám z kvalitného mesačného dreva.

<img src="/wp-content/uploads/2019/08/letokruh-logo-stranka-cierne.png"></img>